ANTEP-URFA-MARDİN-MİDYAT-HASANKEYF

GAZİANTEP-URFA-MARDİN-MİDYAT-HASANKEYF

Çıkış Ünye 4 Gece Otel Konaklamalı, 5 Gün 4 Gece
Tur Pasiftir
YAZDIR
  1. Gün: (Gece Yolculuğu) Çorum-Kayseri-Niğde-Gaziantep

Misafirlerimizle Tuğra Turizm otobüs içi ikramları eşliğinde Çorum-Kayseri-Niğde üzerinden Doğunun Paris i Olan  Gaziantep e doğru yol alıyoruz.

  1. Gün: Mozaik Müzesi-Antep çarşısı-Halfeti-Şanlıurfa

Yoldaki molalarımızın ardından Gaziantep e varıyoruz.  Sabah kahvaltımızın ardından Gaziantep’i gezmeye Gaziantep Mozaik Müzesi ile başlıyoruz. Zeugma’dan çıkan birbirinden güzel ve büyük mozaikleri görünce Zeugma’nın ihtişamını ve zenginliğini anlayacaksınız. Kale dibi mahallesinde tarihi Antep Kalesini ve Bakırcılar, elektronikçiler, sakatatçılar çarşılarını gezerek alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Daha sonra Gap bölgesinin gelecekte önemli yerlerinden olacak olan Halfeti’ye varıyoruz. İskeleden teknemize binip,(ekstra) Fırat nehri üzerinde yapacağımız keyifli yolculuk sırasında İncil yazarlarından Yuhanna’ nın incilini yazarak çoğalttığı Rum kale’ye varıyoruz. Burada teknemizden kilise ve manastırları gördükten sonra Birecik Barajı’nın suları altında kalan köylerimizin yakınlarına kadar ulaşıp geri dönüyoruz. Halfeti’de bu doğal güzellik karşısında çaylarımızı içerken günün keyfine varıyoruz. Daha sonra Şanlıurfa ya hareket ediyoruz. Yoldaki molalarımızın ardından Şanlıurfa’ya varıyoruz. Odalara yerleşme sonrası Akşam yemekli Sıra gecesine katılıyoruz. Konaklama otelimizde.

  1. Gün: Şanlıurfa- Harran – Balıklı Göl-Mevlidi Halil Cami – HZ.Eyüp Pegamber (çile) Makamı

Sabah kahvaltımızın ardından Urfa Gezimize başlıyoruz. İlk olarak Harran’a hareket ediyoruz. Anadolu’da kurulan ilk İslam üniversitesi kalıntıları, astroloji kulesi, medrese, camii ve Harran kalesini görüp dünyada 3 yerde bulunan koni biçimindeki Harran Evleri’ne konuk oluyoruz. Burada yöresel kıyafetler giyip fotoğraflarımızı çektikten sonra,Eyüp Peygamberin sabır namını kazandığı yeri ziyaret ediyoruz.Burada dualarınızı edebilir ve şifalı sudan içebilirsiniz.Daha sonra Urfa Merkeze dönerek Balıklı göl, Halül-ül Rahman camii, Hz. İbrahim’in Ateşe atıldığında düştüğü yer ve kutsal sayılan balıkları görüp, Ayn-i Zeliha Gölü’nün kenarında oturup çaylarımızı içerken bu mistik hava içerisinde büyüleniyoruz. Buradan hareket ile Mevlidi Halil Camii, Hz. İbrahim’in doğmuş olduğu mağarayı ziyaretimiz sonrası Mardin e doğru yol alıyoruz. Otelimize varış ve yerleşme. Akşam yemeği Otelimizde.

  1. Gün: Mardin- Dayr’ül Zafer an Manastırı- Güneş tapınağını- Ulu cami, Kırklar kilisesi, Kasımı ye medresesi-Hasankeyf-Dicle

Sabah Kahvaltımızın ardından Mardin gezimize başlıyoruz. Mardin’de Büyülü saatler bizi bekliyor. Nerdeyse 2 insanın yan yana yürüyemeyeceği kadar dar sokakları, belediye temizlik hizmetlerinin kadrolu eşeklerle yapıldığı, “abbara” adı verilen sayısız ev altı geçit-sokakları bulunan Mardin’de her adımda kendinizi başka bir sürprize hazırlayın. Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan, uzaktan bakınca oldukça yalnız ve hüzünlü görünen Dayr’ül Zafer an Manastırı ile gezmeye başlıyoruz. Dünya Süryani Kadim cemaatinin 1000 yıldan fazla “patriklik makamı” olan bu güzel yapıyı gezerken 4000 yıllık Güneş tapınağını da göreceğiz. Şehir merkezinde ise Ulu cami, Kırklar kilisesi, Kasımı ye medresesi, eski bir Süryani konağından çevrilen büyük PTT binasının görülmesinin ardından Hasankeyf.’e hareket ediyoruz. Yakında Yapılacak Ilı su Barajı’nın suları altında kalmasına kesin gözüyle bakılan Hasankeyf’i görebilmek için belki de bu Son şansımız! Dicle nehrinin hemen kenarındaki 100 mt.lik kayalığın üzerine kurulmuş ve eski çağların fethedilemez kalesi Hasankeyf’te şehir kapıları, Aşağı Saray, Büyük Saray, Ulu cami, tarihin ilk darphanesi, El-Rızk camii ve Ortaçağın en büyük köprüsünün kalıntılarını görüyoruz. Dicle’de serinlemek için nehir kıyısında verilen serbest zamandan sonra Samsun’a dönüş yolculuğuna başlıyoruz.***Diyarbakır’dan geçerken Lahmacun yeme imkanı.

  1. Gün: Hasankeyf-Diyarbakır-Elazığ-Malatya-Samsun

Yoldaki molalarımızın ardından Samsun’a varıyoruz ve sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir başka Tuğra Turizm organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.