BATUM ve YAYLALAR TURU

Batum - Ayder Yaylası - Ayasofya - Atatürk Köşkü

Çıkış Samsun, Ünye 2 Gece Otel Konaklamalı, 3 Gün 2 Gece
Tur Pasiftir
YAZDIR
  1. Gün: Ayder Yaylası – Batum

Misafirlerimizle Tuğra Turizm otobüs içi ikramları eşliğinde Yeşille mavinin buluştuğu Trabzon’a Keyifli bir yolculuğa başlıyoruz

  1. Gün: Batum

Ünye-Ordu-Giresun –Trabzon-Hopa üzerinden sabah erken saatlerde Sarp sınır kapısına varıyoruz.Otobüsümüzden inerek sizlere dağıtılacak olan sınır geçiş kağıtları ile beraber pasaport polisinde çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Otobüsümüz gümrük işlemleri sonrası Gürcistan tarafında otobüsümüze tekrar  binerek Gürcistan Acara özerk Cumhuriyeti’nin başkenti ve Türkiye tarihi acısından da hayli önemli bir kent olan Batum’u gezmeye başlıyoruz. Batum ,Karadeniz sahil şeridinin en güzel ve gelişmeye açık kentlerinden birisi.Otobüsümüzle Gonio Kalesine doğru hareket ediyoruz. Gonio Kalesi 18 adet savunma kulesinden oluşturulmuştur.Kalenin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilen su besleme sistemleri, o dönem için oldukça ilgi çekicidir.  Kale içerisinde bulunan arkeoloji  müzesinin  ziyareti ile Batum merkez’e doğru devam ediyoruz. Sahil yolunu takip ederek, yeni şehir ile eski şehir’in birbirine karışmış güzelliklerini panoramik olarak gördükten sonra Batum merkeze geliyoruz. Batum şehir merkezinde yer alan 1892 tarihinde inşa edilen Büyük Katedral ve Batumda tek Osmanlı eseri olarak ayakta kalan 1864 tarihli Orta Camiini geziyor ve sonrası öğle yemeği için mola veriyoruz. (ekstra) Yemek sonrası Chakvi bölgesine hareket ediyoruz.; 1900’lü yıllarda Rus botanikçi Krasnow tarafından kurulmaya başlanan Dünyanın en eski ve en büyük ikinci Botanik Parkı olan Batumski Botaniciski Sad gezisine başlıyoruz.Suptropikal iklimi nedeniyle çok çeşitli bitki türlerini bir getirilen,2037 çeşit bitki ve ağacın yer aldığı, ünlü Batum Botanik parkını gördükten sonra Yolumuz Batumun otantik dokusu korunarak modernize edilmiş sokaklarında, Batumun eski şehir dokusuyla ilgili fikir sahibi olmamızı sağlayacak kısa bir şehir turu yapıyoruz.Batum Bulvarı, Batum Akrepolu görüyoruz. Batum bulvarından yaya olarak şehri gezmeye başlıyoruz. Parlamento Binası ve Başkanlık Sarayının bulunduğu meydanda Altın Post Efsanesi ve Argonotları konu alan heykelin görülmesi ve fotoğraf için mola veriyoruz. Şehir turumuz sonrası otelimize yerleşiyoruz.Akşam yemeğimiz özel Gürcü eğlenceleri eşliğinde alınacaktır.(extra)Serbest zaman ve konaklama.

  1. Gün: Batum – Ayasofya – Atatürk Köşkü-Samsun

Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrası sarp sınır kapısına hareket ediyoruz.Otobüsümüzden inerek sınır geçiş kağıtları ile beraber pasaport polisinde çıkış işlemlerimizi yapıyoruz.Türkiye’ye girişimizin ardından otobüsümüze binerek Ayder yaylasına doğru yola çıkıyoruz.Fırtına Deresi Kenarındaki Restaurantımızda alacağımız yöresel Öğle yemeği sonrası Taş Köprüde fotoğraf molası veriyoruz. Daha sonra Fırtına Vadisi`nin iki yamacı arasına sıkışmış Çamlıhemşin ve vadi boyunca devam eden yağmur ormanları manzarası eşliğinde Ayder Yaylası`na varıyoruz. Durun, gözlerinizi kapatın ve o mis gibi havayı içinize çekin. Tekrar canlandığınızı hissedeceksiniz. Kalegon, Gelin Tülü Şelalesi, gibi panoramik noktalarda fotoğraf molası veriyoruz.Dileyen Misafirlerimiz ile extra Zilkale Palovit Şelalesi turumuzu gerçekleştiriyoruz.Zilkale turumuzu tamamladıktan sonra Ayder yaylasından ayrılarak Samsun dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.Trabzon’un köftesiyle meşhur ilçesi Akçaabat’ta Akşam yemeği için mola veriyoruz Meşhur Akçaabat Köftesini yedikten sonra GİRESUN-ORDU –ÜNYE yolundan Samsun’a dönüş yoluna başlıyoruz. Yoldaki molalarımızın ardından Samsun’a varış ve sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir başka Tuğra Turizm organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.